1. Pre predajcu je hlavný doklad o oprávnenosti využiť digitálny príspevok
potvrdenie o dočasnom útočisku dieťaťa, ktoré preukazuje, že dieťa:
- má štatút odídenca,
- vo väčšine prípadov je v doklade uvedený aj rodič.
2. Ak v doklade o dočasnom útočisku je uvedený zákonný zástupca dieťaťa a tento prišiel aj na predajňu, musí sa preukázať svojím potvrdením o dočasnom útočisku + dokladom preukazujúcim totožnosť (cestovný pas, vnútorný pas/občiansky preukaz, vodičský preukaz)
3. Ak na predajňu príde zákonný zástupca, ktorý nie je uvedený v potvrdení o dočasnom útočisku dieťaťa (napr. druhý rodič alebo opatrovník), predajca musí žiadať
čestné prehlásenie, overené u slovenského notára, vzor ktorého je k dispozícii na webe ukrajinskyziak.sk. Okrem čestného prehlásenia sa zákonný zástupca preukáže dokladom totožnosti (cestovný pas, vnútorný pas/občiansky preukaz, vodičský preukaz). Predajca sa opýta, či má zákonný zástupca štatút dočasného útočiska a skontroluje ho.
Čestné prehlásenia sa akceptujú len zo stránky ukrajinskyziak.sk.
4. Ak sa na predajňu dostaví plnoletá osoba, ktorá bude mať plnú moc (splnomocnenie), podpísané zákonným zástupcom dieťaťa, ktorý vypĺňal formulár, predajca overí totožnosť splnomocnenej osoby (cestovný pas, vnútorný pas/občiansky preukaz, vodičský preukaz). Plná moc nemusí byť notársky overená. Splnomocnenec ale musí navyše doložiť
čestné prehlásenie, ktorého vzor nájde na webe ukrajinskyziak.sk, a to s notárskym overením na Slovensku.
5. Ak sa na predajňu dostaví plnoletá osoba, ktorá bude mať k dispozícii iný vzor plnej moci, (to znamená plná moc nebola stiahnutá zo stránky ukrajinskyziak.sk), ale bola podpísaná zákonným zástupcom dieťaťa, ktorý vypĺňal formulár, predajca odporučí zaobstarať si schválený vzor plnej moci zo stránky ukrajinskyziak.sk.
6. Ak sa na predajňu dostaví inštitúcia, predajca overí doklad totožnosti štatutára, prípadne plnú moc od štatutára, a skontroluje aj doklad totožnosti splnomocnenej osoby.